16 Şubat 2019 Cumartesi       Anasayfa  -  Reklam  -  Künye  -  İletişim
Siyaset  -   Çiftlikköy  -   İlçeler  -   Eğitim  -   Güncel  -   Magazin  -   Spor  -   Sağlık  -   Diğer  -   Kültür Sanat  -   Firma
Rehberi
Son Dakika :
İntihar etti!   -    AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı Öztabak   -   
YALOVA
      
 Anasayfa    >  Sağlık
  Cenkçi “Uygun dozda D vitamini alımı ile birçok hastalıktan korunmak mümkün”   18.09.2018  
   Özel Yalova Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. C. Kübra Cenkçi, D vitamini hakkında açıklamalarda bulundu.
   

Uzman Dr. C. Kübra Cenkçi;

 “D vitamini büyük oranda cildin güneş ışınlarına maruziyeti ile sentezlenebilmekle birlikte sınırlı miktarda da diyetle alınabilen bir vitamindir. Kış aylarının gelmesi ile birlikte cildin güneş ışığına maruziyeti azalmakta ve D vitamini sentezi de sekteye uğramaktadır. Ayrıca bebekler için ayrı bir risk faktörü anne sütündeki D vitamini miktarının yetersiz olmasıdır. Bu nedenle bebeklere ilk 1 yaş için mutlaka D vitamini desteği verilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü bu desteğin 2 yaşına kadar yapılmasını önermektedir.

Besinlerde D vitamini en fazla somon, uskumru, sardalye gibi yağlı balıklar ve yumurta sarısında bulunmaktadır. 

D vitamini

Bebeklerde rikets (Kemik, sinir ve kas sistemini etkileyen bir hastalıktır.), erişkinlerde osteomalazi ve osteoporoz gelişimini önlemektedir.

Kanser riskini düşürür.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Tüberküloz gelişimini önler (Tabi ki tek başına D vitamini alımı tamamen koruma sağlamaz fakat eksikliği tüberküloz gelişimi temel risk faktörüdür.)

Kan basıncını düzenler ve ani kardiyak ölüm riskini azaltır.

İnsülin direncini düzenlemede eklidir.

Şeker Hastalığı gelişimini önleyebileceğini öngören çalışmalar mevcuttur.

Vücut ağırlığını düzenler, obeziteden koruyucudur.

Depresyonu tersine döndürebilir.

Multipl Skleroz ve otizm de destek sağlar.

Optimal serum 25 Hidroksivitamin D düzeyi ile ilgili bir görüş birliği olmamakla birlikte birçok otorite tarafından 30 ng/ml altındaki düzeyler D vitamini yetersizliği olarak tanımlanmaktadır.  10 ng/ml altındaki değerler ise ciddi eksiklik olarak tanımlanmaktadır.

Vücuttaki D vitamini düzeyine göre hastaların tedavisi düzenlenmektedir. Bebeklerde anne sütündeki D vitamini düzeyi yetersiz olduğundan D vitamini günlük 400-600 IU profilaktik olarak verilerek önlenebilmektedir. 

1 yaş üstündeki bebeklerde 600 IU önerilmektedir.  Ayrıca besinlerle alınabilen bir vitamin olduğundan D vitamininden zengin besinlerin alınması da gerekmektedir. 

Ciltte de D vitamini sentezi güneş ışınları maruziyeti ile olmaktadır fakat bebek ve çocuklarda cilt kanseri riski nedeniyle uzun süreli güneşe maruziyet önerilmemektedir. 11.00-14.00 saatleri arasında eller, kollar ve yüzün en fazla 15 dakika güneş ışığına maruziyeti D vitamini sentezlenmesi için yeterlidir. Buradaki en önemli engel ise güneş koruyucularıdır. 20 faktör ve üzeri olan güneş koruyucuları ciltte D vitamini sentezlenmesini azaltmaktadır” dedi.

 

      Köşe Yazarları


Ayhan Polat

Kalemin Gölgesi


Beldelerde hangi aday Belediye Başkanlığına yakın -1-
Emre Doğan
BERGMAN VE İNANÇ ÜZERİNE
Fikret Kır

Bakış Açısı


ARAÇ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİNE GİRİŞ
Fikret Şipal
ENDÜSRİ 4.0; BİR SEVR Mİ?LOZAN MI? YOKSA MARSHAL MI?
İdris Durmuş
ŞEHRİMİZ ÖNCELİĞİMİZ
Mesut Ay

Parantez


SEÇİME DAİR HASBİHAL
Nalan Büyük Akkan
Yeni nesil saç çıkartma yöntemleri
Nazmi KARAHASANOĞLU
CEP TELEFONU MESAİSİ
Şaban Kurtoğlu
İNSAN ÜZERİNDE DENEY
Turgut Açari
PAYLAŞMAK GÜZELDİR (2)


Copyright © 1995 - 2019
       Çiftlikköy   -    Diğer   -    Eğitim   -    Güncel   -    İlçeler   -    Kültür Sanat   -    Magazin   -    Sağlık   -    Siyaset   -    Spor   -          

Yalova Haber  -  Çiftlikköy Haber  -  Çınarcık Haber
Künye

Reklam

İletişim Bilgilerimiz
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve içeriğin hakları www.yalovamanset.com.tr'a aittir. Haber, yazı ve fotoğraflar hiç bir şekilde kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Kullanılması halinde yasal işlem başlatılır!